EUROPAFLEX, Japonia

(1955-1956)

Firma Tougodo została założona w roku 1930. Nazwa aparatów (Tougo, Togo) była hołdem oddanym admirałowi Heihachiro Togo, który rozgromił flotę rosyjską w bitwie pod Cuszimą w 1905 roku i urodził się w Kagoshima (mieście rodzinnym jednego z trzech założycieli fabryki). Po pewnym czasie Marynarka Wojenna zażądała praw do nazwy. Właściciel firmy bojąc się dramatycznego spadku sprzedaży po ewentualnej zmianie nazwy, udał się osobiście do admirała Togo, który udzielił mu pisemnej zgody i prawa do nazwy "Tougodo".

Od połowy lat 30. do wczesnych lat 40. firma nazywała się Togodo Shashin Kogyo-sha. Na skutek różnych zawirowań nastąpił rozdział na dwie niezależne firmy. Po wojnie, każda z fabryk zajmowała się swoją produkcją. Toyohashi Togodo produkował na japoński rynek aparaty pod nazwami Hit, Hobix, Hobiflex, Toyoca. Produkowano także aparaty na rynek amerykański i europejski. Były to takie same lub nieco zmienione aparaty z innymi markami (nazwami). Należał do nich także Europaflex - odmiana aparatu Toyocaflex.

Aparat przystosowany do filmu 120 - rozmiar klatki 6x6. Półautomat z licznikiem zdjęć. Bardzo przypomina niemieckiego Rooleicorda.

Obiektyw górny: TRI-LAUSAR Viewer 8cm/3,5. Zdjęciowy TRI-LAUSAR ANSTIGMAT 8cm/3,5. Migawka CHY-FB z czasami 1 – 1/300 + B.

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2019 Jędrzej Szyguła ©