KODAK MEDALIST II, USA

(1946 - 1953)

Amerykański aparat dalmierzowy na film typu 620, klatka formatu 6x9. Produkowany przez Kodaka jako następca aparatu Kodak Medalist. Medalist pokazał się na rynku w roku 1941. Medalist II - po II wojnie światowej i został wyposażony wgniazdo synchronizacyjne lampy błyskowej. W 1946 roku kosztował 262$.

Jest to aparat wysokiej jakości, ale jednocześnie duży i ciężki. Posiada pewne unikalne cechy budowy. Jedną z nich jest obustronne otwieranie klapy tylnej. Można ją uchylać w lewo lub w prawo albo zdjąć całkowicie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie helikoidalnej śruby w ostrzeniu obrazu. Pokręcając dużym kołem na obiektywie, wysuwamy lub chowamy obiektyw sprzężony z dalmierzem. Obiektyw ma budowę podwójnej helikoidy. Okienko dalmierza znajduje się bezpośrenio pod okienkiem służącym do kadrowania i posiada korekcję paralaksy.

Obiektyw Kodak Ektar 100mm f/3.5 - 5 elementów w 3 grupach. Szkła są pokryte warstwami przeciwodblaskowymi. Migawka - Kodak Flash Supermatic z czasami 1 - 1/400 + B.

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2019 Jędrzej Szyguła ©