ZEISS IKON, Baby Box Tengor, Niemcy

(1930-1938)

Bardzo prosty aparat fotograficzny na film typu 127 (A8), wielkość zdjęcia 3x4cm.

Migawka zasłonowa z dwoma czasami: 1/15 s. i B. Obiektyw Goerz Frontar 50mm f/11. Za wizjer służy podnoszona blaszka i druciany, wysuwany pałąk. Tylko gdy jest wysunięty można zwolnić migawkę - zapobiegało to przypadkowej ekspozycji.

Moja Ukochana Żona przekonała pewnego pana, żeby jej sprzedał ten aparat wraz z książeczką, po czym dostałem go od niej w prezencie. To jest podstawowa i największa wartość tego maleństwa.

Wielkie znaczenie ma fakt, że aparat ten został sprzedany w sklepie fotograficznym Kazimierza Gregera, poznańskiego fotografa, właściciela największej firmy fotograficznej w Polsce przedwojennej. Aparat ma na boku tabliczkę z nazwą firmy: "Foto-Greger. Poznań". Książeczkę swojego autorstwa Pan Greger dołączał do zakupionego w jego sklepie sprzętu.

Kazimierz Greger był między innymi sponsorem wyprawy Kazimierza Nowaka, poznańskiego podróżnika, który w latach trzydziestych przejechał na rowerze Afrykę. W podróży robił zdjęcia aparatami dostarczanymi (często pocztą) ze składu Gregera.

Mój egzemplarz wyprodukowano w roku 1931.

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2019 Jędrzej Szyguła ©